به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اداره امتیازات

وظیفه اصلی اداره امتیازات رسیدگی به درخواست اخذ امتیاز نشریات است. همچنین تقاضای تغییر صاحب‌امتیاز، مدیرمسؤول و نیز سایر تغییرات در مشخصات نشریات مجوزدار در این اداره‌ مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و پس از صدور مجوز، پروانه انتشار صادر می‌شود.

تعاریف:

1  – صاحب‌امتیاز: شخصیت حقیقی یا حقوقی است که پروانه انتشار نشریه به نام او صادر می‌گردد. صاحب‌امتیاز خط مشی کلی نشریه را تعیین می‌کند و مدیرمسؤول نشریه را معرفی می‌نماید. در صورتی که صاحب‌امتیاز شخصیت حقیقی باشد می‌تواند رأساً مدیرمسؤولی نشریه را نیز برعهده بگیرد و چنانچه شخصیت حقوقی باشد، باید مدیرمسؤول نشریه از سوی بالاترین مقام مسؤول مرکز درخواست کننده معرفی شود.

2 – مدیرمسؤول: همواره یک شخصیت حقیقی باید عهده دار مدیرمسؤولی نشریه باشد. مسؤولیت یکایک مطالبی که در نشریه به چاپ می‌رسد به عهده مدیرمسؤول است.

3 – نشریه عمومی: نشریه‌ای است که پروانه انتشار خود را از هیأت نظارت بر مطبوعات دریافت می‌نماید و می‌تواند در زمینه‌های مختلف غیرتخصصی برای عموم علاقمندان، یا صرفاً  در یک زمینة تخصصی – علمی برای متخصصین رشتة موردنظر، منتشر شود.

4 – نشریه الکترونیکی: رسانه‌ای است که به طور مستمر در محیط رقمی (دیجیتال)، انواع خبر، تحلیل، مصاحبه و گزارش را در قالب نوشتار، صدا و تصویر منتشر می‌نماید.

5 – خبرگزاری‌ داخلی: مؤسسه‌ای خبری است که در زمینه جمع‌آوری پردازش و انتشار خبر، تحلیل، مصاحبه و گزارش در قالب نوشتار، صدا و تصویر در محیط رقمی (دیجیتال) و یا غیر آن فعالیت می‌نماید.

6 – نشریه داخلی: نشریه‌ای است که مجوز انتشار خود را از اداره‌کل امور مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی دریافت می‌نماید و از سوی یک شخصیت حقوقی دولتی یا غیردولتی فقط برای استفاده کارکنان مرکز درخواست کننده منتشر می‌گردد. هدف از انتشار یک نشریه داخلی ارتقای سطح آگاهی کارکنان نسبت به اهداف و شرح وظایف مرکز درخواست کننده است. همچنین اطلاع‌رسانی رویدادهای داخلی از قبیل دستورالعمل‌ها، انتصابات، بازدیدها و تشویق کارکنان و سایر موارد از طریق انتشار این‌گونه نشریات میسر می‌گردد. نشریات داخی رایگان بوده فاقد آگهی و تبلیغات می‌باشند و از لحاظ شمارگان و تعداد صفحات نیز محدودیت قانونی دارند.

شرایط متقاضیان:

براساس ماده 9 قانون مطبوعات شرایط متقاضیان اخذ امتیاز نشریه به شرح زیر است.

الف) شرایط شخصیت‌های حقیقی

1 – تابعیت ایرانی

2 – دارا بودن 25 سال سن در زمان ارایه تقاضا

3 – عدم حجر و ورشکستگی به تقلب و تقصیر

4 – عدم اشتهار به فساد اخلاقی و سابقه محکومیت کیفری براساس موازین اسلامی که موجب محرومیت از حقوق اجتماعی باشد.

5 – داشتن صلاحیت علمی در حد کارشناسی و یا پایان سطح علوم حوزوی

6 – پایبندی و التزام عملی به قانون اساسی

تذکر 1 – شاغلین رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پرسنل رسمی نیروهای مسلح و سردفتران و دفتریاران مجاز به اخذ امتیاز یا پذیرش مدیرمسؤولی نشریات خصوصی نمی‌باشند.

تذکر 2: چنانچه متقاضی فاقد حداقل مدرک تحصیلی قیدشده در بند 5 از شرایط فوق‌الذکر باشد، در صورت داشتن سوابق علمی، فرهنگی و مطبواتی در خور توجه، می‌تواند نمونه آثار و مدارک و مستندات مربوطه را به اداره امتیازات ارائه نمایند تا براساس مصوبه بیست و ششمین جلسه دوره پنجم هیأت نظارت بر مطبوعات مورد بررسی قرار گیرد و در صورتی که حدنصاب امتیاز لازم را برای احراز صاحب‌امتیازی یا مدیرمسؤولی نشریات بدست آورد، نسبت به طرح درخواست و تشکیل پرونده اقدام نماید.

ب) شرایط شخصیت‌های حقوقی:

1 – مراحل قانونی ثبت شخصیت حقوقی طی شده باشد.

2 – در اساسنامه و یا قانون تشکیل آن شخصیت حقوقی، صراحتاً به «انتشار نشریه»‌اشاره شده باشد.

3 – زمینه فعالیت نشریه مرتبط با زمینه فعالیت شخص حقوقی باشد.

4 – محدوده جغرافیایی انتشار نشریه همان محدوده جغرافیایی شخصیت حقوقی باشد.

مدارک مورد نیاز:

براساس ماده 11 آیین‌نامه اجرایی قانون مطبوعات، متقاضیان اخذ امتیاز نشریه باید تقاضانامه خود را به همراه فرم پرسشنامه تکمیل شده حاوی مشخصات نشریه موردتقاضا و مشخصات متقاضی و مدیرمسؤول، به انضمام مدارک زیر ارایه نمایند.

الف) مدارک موردنیاز برای اشخاص حقیقی:

1 – شش قطعه عکس 4 × 3 همانند و پشت نویسی شده که در سال جاری گرفته شده باشد.

2 -  تصویر صفحه اول، دوم و سوم شناسنامه

3 – اصل گواهی عدم سوءپیشینه جدید

4 – تصویر آخرین مدرک تحصیلی (حداقل کارشناسی)

5 – اصل مدرک تحصیلی به منظور مطابقت با تصویر

6 – تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت

7 – نمونه مقالات و آثار منتشره

8 – تصویر فرم پرسشنامه تکمیل شده (2 نسخه از تمامی صفحات)

تذکر 1: متقاضیانی که به تازگی فارغ‌التحصیل شده‌اند و هنوز مدرک تحصیلی دریافت ننموده‌اند باید گواهی دانشگاه محل تحصیل خود را که شامل اعلام فراغت از تحصیل ایشان و تعداد واحدهای گذارنده شده می‌باشد، ارایه نمایند.

تذکر 2: متقاضیانی که مدرک تحصیلی خود را از دانشگاههای خارج از کشور اخذ نموده‌اند باید حتماً ارزشنامه مدرک تحصیلی خود را که به تأیید کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی رسیده باشد، ارایه نمایند.

تذکر3: متقاضیانی که تحصیلات حوزوی داشته باشند، باید گواهی مرکز مدیریت حوزه علمیه قم  را درخصوص پایه و سطح تحصیلات خود ارایه نمایند (حداقل اتمام سطح دو یا پایه نه)

تذکر 4: متقاضیانی که دبیر آموزش و پرورش هستند می‌توانند به جای مدرک تحصیلی گواهی اداره آموزش و پروش محل خدمت و تصویر حکم کارگزینی خود را ارایه نمایند.

ب) مدارک موردنیاز برای اشخاص حقوقی:

1 – تصویراساسنامه یا قانون تشکیل شخصیت حقوقی که در آن صراحتاً به انتشار نشریه اشاره شده باشد.

2 – تصویر مجوز تأسیس یا پروانه فعالیت قانونی برای احزاب، جمعیت‌ها، انجمن‌ها، بنیاد‌ها، تشکل‌های صنفی و ...

3 – تصویر آگهی تأسیس و تغییرات در روزنامه‌ رسمی قوه قضاییه

4 – نامه بالاترین مقام مسؤول درخصوص درخواست اخذ امتیاز و معرفی مدیرمسؤول نشریه موردتقاضا

5 – مجوز کمیسیون انتشارات دولتی برای شخصیت‌های حقوقی دولتی

تذکر1: بالاترین مقام مسؤول شخصیت‌های حقوقی به ثبت رسیده، کسی است که طبق اساسنامه آن مرکز به عنوان بالاترین مقام مسؤول معرفی شده باشد.

تذکر2: غالباً بالاترین مقام مسؤول شخصیت‌های حقوقی دولتی، وزیر مربوطه است.

تذکر 3: در صورتی که یک شخصیت حقوقی دولتی دارای اساسنامه رسمی بوده و طبق مفاد این اساسنامه دارای شخصیت حقوقی مستقل باشد، می‌تواند رأساً صاحب‌امتیازی نشریه را احراز نماید و در این صورت نامه مستقیم بالاترین مقام مسؤول همان مرکز، مورد پذیرش قرار گرفته و نیازی به تأیید مجدد از سوی وزیر مربوطه نخواهد بود.

تذکر4: نهادهای ذیل می‌توانند رأساً صاحب‌امتیازی نشریات را احراز نمایند:

-   تمامی سازمانهای دولتی با ارایه نامه ریاست سازمان

-   ادارات کل آموزش و پرورش و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارایه نامه مدیرکل ذی­ربط

-   دانشگاه‌های دولتی با ارایه نامه ریاست دانشگاه

- دانشکده‌ها، پژوهشکده‌ها و سایر مراکز علمی که با مصوبه شورای گسترش آموزش عالی یا شورای گسترش آموزش پزشکی تأسیس شده‌اند و طبق اساسنامه دارای شخصیت حقوقی مستقل هستند با ارایه نامه ریاست آن مرکز

-        تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی با نامه ریاست سازمان مرکزی آن دانشگاه

-        شوراهای شهر با ارایه نامه ریاست شورا

-        شهرداری‌ها با ارایه نامه شهردار

-        استانداری‌ها با ارایه نامه استاندار

-        فرمانداری‌ها و بخشداریها نیز برای اخذ امتیاز نشریه باید نامه استاندار ذیربط را ارایه نمایند.

مراحل رسیدگی:

متقاضیان اخذ امتیاز نشریه در سراسر کشور می­توانند با مراجعه به نشانی الکترونیکی www.emojavez.ir/paiasite به منظور ثبت درخواست خود اقدام نمایند.

توضیح: تمامی مراحل ثبت و بررسی و تأیید کارشناسی و مراحل قانونی تا زمان طرح موضوع در جلسات هیأت نظارت بر مطبوعات، به صورت الکترونیکی انجام می­ گردد.  

کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد