اخبار

رضاییان: کار رسانه‌ای با «آزادی بیان» تعریف می‌شود

رضاییان: کار رسانه‌ای با «آزادی بیان» تعریف می‌شود
"کار رسانه ‌ای با «آزادی بیان» تعریف می ‌شود. طبیعتاً رویکرد کنونی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چارچوب تقویت قانون و نهادهای مدنی قابل تعریف است. این مسیری معتدل و صحیح به شمار می آید که روزنامه ‌نگاری حرفه ‌ای و قانونمند را نیز تقویت خواهد کرد."

به گزارش ستاد اطلاع رسانی بیستمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های اطلاع رسانی، مجید رضاییان دبیر گروه «تیتر» بیستمین جشنواره مطبوعات، با بیان مطلب فوق، درباره گفتمان حاکم بر فضای کشور افزود: "گفتمانی که در شرایط کنونی بر فضای کلی جامعه امروز حاکم است گفتمان اعتدال است. گفتمانی که دوباره احیا شد و مورد تأیید قرار گرفت."

این استاد علوم ارتباطات و رسانه یادآور شد: "اگر روزنامه‌نگاری و کار رسانه‌ای، به صورت حرفه ای تقویت شود به تقویت آزادی بیان می ‌انجامد و دیدگاه ‌های متکثر امکان حضور می‌ یابند. بنابراین ‌رویکرد اصلی جشنواره مطبوعات، باید به سمت پررنگ شدن «گفتمان اعتدال» باشد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.‌"

رضائیان تصریح کرد: "طبیعی است که در مسیر یاد شده، در سال های آتی ‌به سمت جشنواره ‌های حرفه‌ای ‌تر پیش می‌رویم. جشنواره‌ هایی که در آن بیش از هر چیز، بر اطلاع‌ رسانی تأکید دارد و آثاری در آن انتخاب می‌شوند که هم‌سو با آزادی بیان باشند."

وی تأکید کرد: "جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ‌ها از آزادی بیان جدا نیست و باید شفاف گفت این مقصود را دو مفهوم «گفتمان اعتدال» و «جشنواره حرفه‌ای» با هم محقق و تقویت می‌کنند."

دبیر گروه «تیتر» در ادامه با اشاره به جوایز مشهور روزنامه ‌نگاری مانند جایزه پولیتزر گفت:  "گام بعدی در حوزه رسانه،‌ باید تقویت جشنواره‌ های تخصصی باشد که می‌توانند نقش مهمی در اهمیت بخشیدن به رسانه و خبر – چه در فضای چاپی و چه در فضای وب- ایفا کنند."

وی افزود: "باید رویکرد جشنواره‌ های بعدی از «حرفه‌ای‌تر شدن نگارش آثار» به سوی قضاوت درباره «میزان اثرگذار بودن» آثار سوق پیدا کند. در واقع این‌که یک خبر یا گزارش تا چه اندازه می ‌تواند بر فضای جامعه اثرگذار باشد باید بیشتر از سایر خصیصه‌ های آن، در جشنواره‌ ها و در فضای داوری رسانه مورد توجه قرار گیرد."

رضائیان در ادامه از اعضای گروه «تیتر» به عنوان استادان، با تجربه‌های روزنامه‌نگاری و ارتباطات و سردبیران خوش فکر یاد کرد و افزود:‌ "اعضای این گروه یک ترکیب کامل از با سابقه‌ ترین‌ های روزنامه‌نگاری هستند و معتقدم  مسیری که در جشنواره امسال ایجاد شده، سنگ بنایی قوی برای جشنواره ‌های آتی است چرا که آنچه امسال دیده می‌شود ترکیبی حرفه‌ای و دانشگاهی از داوران است."

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: "در گروه داوری تیتر،‌ نشستی برگزار کردیم و در آن 8 معیار انتخاب تیتر برتر را مشخص کردیم؛‌ معیارهایی مانند گویا بودن، ‌کوتاهی، ‌جذابیت، توجه به جنبه خبری،‌ روان بودن،‌ رعایت تکنیک‌های ادبی و استفاده به جا از آن‌ها و ..."

رضائیان با اشاره به تعریف «تیتر» در کتاب «تیتر نویسی» خود اظهار کرد: "تیتر میان‌بر رسانه ‌ای است و در روزنامه‌نگاری یک فن به شدت ذوقی محسوب می‌شود؛ ‌انتخاب یک تیتر مناسب،‌ علاوه تسلط روزنامه‌نگار بر کارش به قدرت روحی و خلاقیت وی بر می‌گردد!"

وی تصریح کرد: "جمله ‌ای که دیده می ‌شود، خوانده می‌ شود و سپس فهمیده می ‌شود تیتر نیست. بلکه آنچه دیده می ‌شود، خوانده نمی‌ شود و فهمیده می‌شود، تیتر است. یعنی یک تیتر مناسب باید آنچنان آهنگین،‌ مختصر و مناسب باشد و همچنین ترکیبی جذاب داشته باشد که به محض دیده شدن فهمیده شود."

رضائیان در پایان، جشنواره مطبوعات را متعلق به همه روزنامه ‌نگاران دانست و افزود: "وظیفه اصلی جشنواره مطبوعات طرح و اجرای گفتمان منتخب مردم است و ما به عنوان روزنامه نگار به حرف مردم احترام می‌گذاریم."

۹ بهمن ۱۳۹۲ ۱۵:۱۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید