اخبار

بیستمین دوره جشنواره مطبوعات با اضافه شدن 4 بخش ویژه کلید خورد / سید فرید قاسمی: جشنواره مطبوعات، جشنواره ای ملی و متعلق به همه افراد جامعه است

بیستمین دوره جشنواره مطبوعات با اضافه شدن 4 بخش ویژه کلید خورد / سید فرید قاسمی: جشنواره مطبوعات، جشنواره ای ملی و متعلق به همه افراد جامعه است
سید فرید قاسمی: بیستمین دوره جشنواره مطبوعات و خبرگزاری های داخلی، با اعلام فراخوان ارسال آثار، کار خود را آغاز کرده است و روزنامه نگاران از 21 تا 30 دی ماه سال جاری فرصت دارند آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.

سید فرید قاسمی، دبیر بیستمین دوره جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها در نشست خبری که صبح امروز در محل دبیرخانه جشنواره برگزار شد با بیان اینکه جشنواره بیستم در دو بخش اصلی و چهار بخش ویژه تشکیل شده است تصریح کرد: از جمله تفاوت های این دوره جشنواره با دوره های پیشین، انتخاب دبیر جشنواره توسط شورای هماهنگی صنوف مطبوعاتی است.

وی همچنین ادامه داد: اضافه شدن بخش های ویژه با موضوعات مختلف و ارسال آثار از طریق اینترنت به دبیرخانه نیز از دیگر خصوصیاتی است که جشنواره بیستم مطبوعات را منحصر به فرد می کند.

وی با بیان اینکه در روزهای آغازین کار به منظور برنامه ریزی و تعیین داوران، دبیران و اعضای گروه های مختلف به تشکیل شورای سیاستگذاری جشنواره پرداخته شد اظهار داشت: با هماهنگی شورای هماهنگی اصناف مطبوعاتی، دکتر حسن نمکدوست تهرانی و دکتر یونس شکرخواه دو تن از استادان روزنامه نگاری که سوابق ممتد تدریس و فعالیت حرفه ای روزنامه نگاری دارند در کنار دکتر حسین انتظامی معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کاووس صادقلو رئیس شورای هماهنگی صنوف مطبوعاتی و سیّد فرید قاسمی دبیر جشنواره، اعضای شورای سیاستگذاری یستمین جشنواره مطبوعات را تشکیل می دهند.

سیّد فرید قاسمی گفت: «با توجه به فرصت اندکی که در اختیار بود و طی جلساتی چند با اعضای شورای سیاستگذاری و مشورت های بیرونی به این جمع بندی رسیدیم از آنجا که مطبوعات متعلق به همه اصحاب حرفه ای کشور است باید سعی شود سلیقه خاصی بر داوری حاکم نباشد چرا که جشنواره مطبوعات، جشنواره ای ملی و متعلق به همه افراد جامعه است.»

دبیر بیستمین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها در خصوص بخش های اصلی این جشنواره اظهار کرد: بخش های اصلی شامل بخش اوّل مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های اطلاع رسانی اینترنتی سراسری است و بخش دوم، مطبوعات محلی و منطقه ای را در بر می گیرد.

سید فرید قاسمی در ادامه با بیان اینکه سرفصل های بخش اول جشنواره بیستم را خبر، گزارش، عکس، مصاحبه، میزگرد، سرمقاله، مقاله با رویکرد نقد، تحلیل و تفسیر، تیتر، صفحه آرایی، طنز، ادبی نویسی و جدول و سرگرمی تشکیل می دهند افزود: در بخش مطبوعات محلی و منطقه ای نیز سرفصل های خبر، گزارش، عکس ، مصاحبه و میزگرد، سرمقاله و مقاله با رویکرد نقد، تحلیل و تفسیر، تیتر و صفحه آرایی در نظر گرفته شده است.

وی با تاکید بر اینکه آثاری در این جشنواره پذیرفته می شود که محل نشر آن (مطبوعات، خبرگزاری ها و ...) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پروانه کار گرفته باشند گفت:  آثار حوزه های طنز، ادبی و سرگرمی مطبوعات محلی و منطقه ای با آثار مطبوعات سراسری داوری خواهند شد.

این محقق تاریخ مطبوعات در ادامه با اشاره به اینکه پدیدآورندگان آثار می توانند تا سقف سه اثر، آثار نوشتاری خود را به دبیرخانه جشنواره بفرستند خاطر نشان کرد: این جشنواره، آثار با نام مستعار را قبول نکرده و از نامزدهای نهایی بخش های مختلف اصل اثر را خواهد خواست.

وی همچنین اظهار داشت: در این جشنواره آثار برگزیدگان جشنواره فصلی مطبوعات به شکل مستقیم برای داوری به مرحله نهایی راه خواهند یافت و آثاری مورد داوری قرار می گیرند که از آغاز فروردین 1391 تا پایان شهریور 1392 منتشر شده باشند.

بخش ویژه بیستمین جشنواره مطبوعات و  خبرگزاری ها و پایگاه های اینترنتی

سید فرید قاسمی با بیان اینکه موضوعات حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی، شهدای مطبوعات، پیشکسوتان و پاکیزه نویسی زبان فارسی، مجموعا چهار سرفصل بخش ویژه این جشنواره را تشکیل می دهند اظهار کرد: در بخش "حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی" تنها آثاری مورد داوری قرار می گیرند که از فروردین 1392 تا 30 آذر همین سال در این زمینه منتشر شده باشند.

وی اضافه کرد: داوری و انتخاب آثار در بخش شهدای مطبوعات بر عهده انجمن نویسندگان و روزنامه نگاران دفاع مقدس بوده و در بخش پیشکسوتان مطبوعات، انتخاب نهایی بر عهده کمیته پیشکسوتان خواهد بود. همچنین فرهنگستان زبان و ادب فارسی در بخش پاکیزه نویسی، انتخاب آثار برتر  را بر عهده خواهد داشت.

داوران نهایی جشنواره بیستم

دبیر جشنواره در ادامه از یونس شکرخواه، حسن نمکدوست تهرانی، محمدرضا زائری، احمد توکلی، سیدجلال فیاضی، کسری نوری، سیف الله صمدیان، رضا مقدسی و لیلا رستگار، به عنوان داوران نهایی جشنواره بیستم مطبوعات نام برد و در خصوص دبیران گروه های تخصصی نیز گفت: در بخش خبر: علیرضا کتابدار، گزارش: علی اکبر قاضی زاده، عکس: فرهاد سلیمانی، مصاحبه و میزگرد: فریدون صدیقی، سرمقاله: امیدعلی مسعودی، مقاله: محمد قوچانی، تیتر: مجید رضاییان، صفحه آرایی: محمود مختاریان، طنز: رضا رفیع، ادبی نویسی: جواد محقق، جدول و سرگرمی: محمدرضا رنجبر، حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی: سیدنظام الدین موسوی، شهدای مطبوعات: سعید علامیان، پیشکسوتان: محمدمهدی فرقانی و پاکیزه نویسی: فرهنگستان زبان و ادب فارسی دبیری گرو های تخصصی را بر عهده دارند.

تدوین آیین نامه برای بخش های جدید جشنواره

سیدفرید قاسمی همچنین در خصوص بخش های جدید جشنواره گفت: «برای تمام بخش های جدید جشنواره، آیین نامه ای نوشته می شود که این آیین نامه در سال های آینده به طور حتم کامل تر خواهد شد.»

نویسنده کتاب تاریخ مطبوعات با اشاره به این که در بخش های مختلف بر اساس آیین نامه ها رفتار شده است، اظهار داشت: «به عنوان مثال در بخش پیشکسوتان، نخست به تعریف پیشکسوت پرداختیم. بر اساس این تعریف پیشکسوت به کسی اطلاق می شود که اولاً بیش از سی سال فعالیت مطبوعاتی داشته باشد، دوم آن که در شاخه های مختلفی از جمله تدریس، تألیف، ترجمه یا روزنامه نگاری، خواه به شکل کتاب خواه به شکل مقاله، تاثیر گذار باشد. ثالثا فعالیت در روزنامه و مجله به ازای هر سال دبیری یا دبیرتحریریه یا دبیری گروه و سرویس در کارنامه کاری خود داشته باشد.»

به گفته این پژوهشگر عرصه رسانه، منتخب بودن در جشنواره های حرفه ای، سخنرانی و ارائه مقاله در نشست های روزنامه نگاری، اشتهار روزنامه نگارانه و سنوات فعالیت مستمر حرفه ای از دیگر شرایطی هستند که در تعریف پیشکسوت لحاظ شده است.

دبیر جشنواره بیستم مطبوعات با تاکید بر اینکه داوری آثار در همه گروه ها بر اساس معیارها حرفه ای انجام خواهد شد خاطر نشان کرد: «اگر دو اثر از امتیار برابر برخوردار شوند، آن اثری که به حوزه خانواده، ترویج ازدواج و تربیت فرزند، تولید ملی و فرهنگ کارآفرینی و خودکفایی، تقویت باورمندی دینی و میهنی و حرفه ای گری مطبوعاتی اهتمام دارد، طبیعتا در اولویت قرار خواهد گرفت.»

۲۴ دی ۱۳۹۲ ۱۱:۰۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید