اخبار

معاون مطبوعاتی در برنامه زنده تلویزیونی: توجه دولت بر صنوف و تشکیل نظام جامع رسانه ای است

معاون مطبوعاتی در برنامه زنده تلویزیونی: توجه دولت بر صنوف و تشکیل نظام جامع رسانه ای است
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی در برنامه زنده تلویزیونی 618/1 که شب گذشته از شبکه چهارم سیما پخش شد، توجه ویژه به صنوف را یکی از مهم ترین برنامه های دولت یازدهم عنوان کرد و از اهتمام معاونت مطبوعاتی در این راستا بر تدوین، تصویب و تشکیل نظام جامع رسانه ای سخن گفت.

دکترحسین انتظامی، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با بیان اینکه با آمایش سرزمینی می توان نسبت بین نشریات و جمعیت کشور را به دست آورد اظهار داشت: با وجود اینکه تاکنون برای 5919 نشریه در کشور مجوز صادر شده است، کمتر از نصف این تعداد به صورت منظم منتشر می شوند که برخی اصلا منتشر نمی شوند و برخی دیگر به دلایل مختلفی از جمله مسئله اقتصادی از روند منظمی در انتشار برخوردار نیستند.

وی در ادامه به انتشار993 نشریه دانشگاهی در کشور اشاره و تصریح کرد: از مجموع این نشریات، تعداد 135 نشریه مربوط به انجمن های علمی است که به دلیل وجود اعضای دارای مرتبه علمی دانشیار و بالاتر، از سطح علمی قوی تری نسبت به نشریات دانشگاهی برخوردارند.

انتظامی در جواب سوالی مبنی بر میزان رشد مقالات علمی و ارتباط آن با توسعه علمی کشور، چاپ مقالات در ژورنال های علمی را تنها یکی از ارکان توسعه علمی عنوان و تصریح کرد: توسعه علمی دارای محورهای دیگری از جمله؛ میزان سواد علمی، ثبت اختراعات و قدرت تولید ثروت از طریق صنعت است و اگر هریک از عناصر این زنجیره به خوبی درک نشود به رشد تک بعدی منجر خواهد شد.

معاون مطبوعاتی در تعریف سواد علمی به عنوان یکی از محورهای توسعه علمی اظهار داشت: سواد علمی یعنی مردم درک حداقلی از مفاهیم علمی داشته باشند.

وی ادامه داد: مفهوم سواد علمی از دهه 50 میلادی مطرح شد و در این تعریف توسعه علمی مشروط به این شد که شکاف علمی میان دانشمندان و اطلاعاتی که مردم نیاز دارند از میان برود. چنانکه یکی از پایه های اساسی سواد علمی، مدارس و محور دیگر آن رسانه های علمی هستند.

انتظامی با بیان اینکه روزنامه نگاری معمولا به عناصر شگفت تمایل دارد اظهار داشت: روزنامه‌نگاری علمی نیز وارد حیطه‌هایی می‌شود که جنبه ریسک دارد.

معاون مطبوعاتی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر دلایل بیکاری بیش از 30 درصد فارغ اتحصیلان رشته روزنامه نگاری، به وجود ضعف آموزش روزنامه نگاری در کشور پرداخت و تصریح کرد: سرفصل های آموزشی رشته روزنامه نگاری با توجه به اقتضائات روز تعریف نشده است در حالیکه دانش روزنامه نگاری، رسانه و ارتباطات در بین سایر علوم از سرعت رشد قابل توجهی برخوردار است.

وی همچنین عدم تناسب زیرساخت ها با تربیت نیروی انسانی در این رشته را یکی دیگر از علل بیکاری فارغ التحصیلان رشته روزنامه نگاری دانست.

معاون مطبوعاتی در خصوص شرایط شغلی روزنامه نگاران اظهار داشت: با توجه به درآمد روزنامه‌نگاران و عدم ثبات شغلی آنها می‌توان گفت بالاترین جابجایی نیروی انسانی در حرفه روزنامه نگاری است یعنی نرخ ماندگاری نیروی انسانی در روزنامه‌نگاری، رسانه و ارتباطات پایین است که این امر به دلیل فقدان امنیت شغلی و مشکلات اقتصادی حاکم بر رسانه هاست.

وی درباره پرسشی مبنی بر امکان وجود برخی روابط مالی از جمله دریافت هدیه و دستمزد از سوی روزنامه نگاران تصریح کرد: امکان انحراف از رسالت های حرفه ای در همه صنوف وجود دارد و معمولاً این موضوع را با تثبیت اخلاق حرفه‌ای در آن حوزه می‌توان سنجید و به این ترتیب می‌توان ضریب اطمینان بیشتری حاصل کرد.

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در پایان توجه ویژه به صنوف را یکی از مهم ترین برنامه های دولت یازدهم عنوان کرد و با اشاره به تلاش معاونت مطبوعاتی برای ایجاد نظام رسانه ای با گذرندان قانون آن از مجلس گفت: باید کار مردم را به مردم سپرد و دولت بر آن است تا در آینده بسیاری از کارویژه های خود را به صنوف واگذار کند.

۱۴ آبان ۱۳۹۲ ۱۴:۳۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید