اخبار

معاون مطبوعاتی در دیدار با هیئت رسانه ای چین: تاکید دولت بر توسعه مطبوعات و افزایش نقش رسانه ها در نظارت اجتماعی

معاون مطبوعاتی در دیدار با هیئت رسانه ای چین: تاکید دولت بر توسعه مطبوعات و افزایش نقش رسانه ها در نظارت اجتماعی
حسین انتظامی: مطبوعات و رسانه ها در دنیای امروز به عنوان ابزار اصلی دیپلماسی عمومی، نقشی موثر در نزدیکی ملت ها دارند.

حسین انتظامی، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صبح پنج شنبه، در دیدار با "ووهنگ چوان"، معاون اطلاع رسانی وزارت تبلیغات حزب کمونیست چین و "یو هون گیان "، سفیر این کشور که به همراه تنی چند از مدیران و سیاستگذاران فرهنگی چین در قالب یک هیئت رسانه ای به ایران سفر کرده بودند، از علاقه مرم ایران به فرهنگ و تمدن چین به دلیل بهره مندی از یک خاستگاه شرقی سخن گفت و بر ضرورت تعاملات بیشتر فرهنگی و رسانه ای دو کشور، همپای روابط و مناسبات سیاسی و اقتصادی تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه رسانه های چینی تنها 2 درصد رسانه های فعال و دارای نمایندگی در ایران را تشکیل می دهند، برای حضور بیشتر رسانه های کشور چین در تهران اعلام آمادگی کرد و افزود: مردم چین و ایران به دلیل پیشینه تمدنی شرقی علائق مشترکی دارند و هردو کشور از استیلای سلطه جهانی نگرانند.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در ادامه به تشریح فضای حاکم بر رسانه های ایران پرداخت و گفت: در حال حاضر حدود 4 هزار نشریه و حدود 100 روزنامه توسط بخش خصوصی و بخش دولتی در ایران منتشر می شود.

انتظامی با تاکید بر اینکه نشریات محلی در توسعه مناسبات بومی نقش بسزایی دارند تصریح کرد: قومیت های مختلفی در ایران زندگی می کنند که هرکدام از این قومیت ها دارای نشریات منحصر به خود هستند و خرده فرهنگ ها را به تصویر می کشند.

وی ضمن اشاره به اینکه مطابق قانون مطبوعات ایران، هرگونه سانسور در مطبوعات و رسانه ها ممنوع است اظها داشت: دولت یازدهم بر توسعه هرچه بیشتر مطبوعات به منظور افزایش نقش رسانه ها در نظارت اجتماعی تاکید دارد.

دیدار با چین معاون مطبوعاتی در ادامه به تفاهم نامه ای که بین دولت چین و صدا و سیمای ایران در سال 1997 منعقد و در سال 2001 مورد تاکید قرار گرفت اشاره و اضافه کرد: شایسته است در راستای گسترش مناسبات فرهنگی و رسانه ای، مبادلات بیشتر هیئت های روزنامه نگاری و نویسندگان بین دو کشور برقرار و تورهای رسانه ای راه اندازی شوند.

انتظامی در پایان از برگزاری نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها در آینده ای نزدیک در تهران خبر داد و تصریح کرد: برگزاری این نمایشگاه فرصت مناسبی است که تعداد بیشتری از نمایندگان رسانه های چینی در ایران به منظور انعقاد پروتکل های همکاری حضور پیدا کنند و بخشی از تولید اخبارشان را در تهران به آن ها بسپارند.

در ادامه، "ووهنگ چوان"، معاون اطلاع رسانی وزارت تبلیغات حزب کمونیست چین ، ایران را کشوری  دارای تاریخ دیرینه و تمدنی درخشان دانست و افزود: تحولات و پیشرفت ایران در سال های اخیر بسیار چشمگیر و قابل توجه بوده است.

وی به فعالیت رسانه های مستقل چینی در ایران ازجمله؛ خبرگزاری شین هاوا و رادیو بین المللی چین اشاره و اظهار امیدواری کرد: با تعمیق همکاری های فرهنگی و رسانه ای دو کشور در آینده رسانه های چینی در ایران حضور بیشتر و پر رنگ تری داشته باشند و امیدواریم همگام با توسعه همکاری های رسانه ای، دوستی دو کشور نیز افزایش یابد.

در پایان، "یوهانگ یانگ"، سفیر چین نیز با ابراز خرسندی از این دیدار، بر گسترش روابط فرهنگی و رسانه ای دو کشور تاکید کرد و از تمایل خود بر ارتباط بیشتر بین روزنامه نگاران و نویسندگان دو کشور سخن گفت.
۱۳ مهر ۱۳۹۲ ۱۰:۵۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید