اخبار

محمدزاده: هدف نمایشگاه نشریات تخصصی کمک به ارتقای تولید علم و جنبش نرم افزاری است

محمدزاده: هدف نمایشگاه نشریات تخصصی کمک به ارتقای تولید علم و جنبش نرم افزاری است
به گفتۀ محمدزاده، هیات نظارت بر مطبوعات، تنها در دو سال گذشته، مجوز انتشار710 نشریه تخصصی را صادر کرده که معادل 7/25 درصد کل مجوزهای تخصصی صادر شده در طول سال های پس از انقلاب اسلامی است.

محمد جعفر محمدزاده، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در نشست خبری اولین نمایشگاه نشریات تخصصی و نوزدهمین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها که صبح امروز با حضور نمایندگان رسانه ها و مطبوعات در محل سرای روزنامه نگاران ایران برگزار شد، به تبیین اهمیت و ضرورت موضوع و تشریح روند برگزاری این دو رویداد مهم فرهنگی و مطبوعاتی پرداخت.

محمدزاده، بومی سازی و اسلامی شدن فضای رسانه ای و قرار گرفتن کشور در مسیر حقیقت را منوط به بهره گیری از قرآن و درک آموزه های قرآنی دانست و بر لزوم بهره مندی از آموزه های دینی تاکید کرد.

وی از آغاز برگزاری نمایشگاه نشریات تخصصی در 14 اسفند خبر داد و افزود: این نمایشگاه که برای اولین بار در کشور برگزار می شود از روز 14 تا بیستم اسفندماه سال جاری در مرکز آفرینش های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان (سالن حجاب)، با حضور بیش از 200 نشریۀ تخصصی و دانشگاهی و با شعار «رسانه دانش بنیان؛ پشتوانه امروز، پیشرفت فردا» برگزار می شود.

معاون مطبوعاتی در تعریف نشریۀ تخصصی گفت: نشریۀ تخصصی، نشریه ای است که توسط یک دانشگاه یا مرکز علمی و یا انجمن علمی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا شخص حقیقی دارای مدرک کارشناسی ارشد به بالا، مشخصا در زمینۀ یک رشتۀ دانشگاهی و با ترتیب انتشار ماهانه به بالا انتشار می یابد.

محمدزاده، هدف از برگزاری نمایشگاه نشریات تخصصی را کمک به ارتقای تولید علم، جنبش نرم افزاری، تقویت نشاط و خودباوری علمی، مقابله با تفکر ترجمه ای، بومی گرایی در حوزۀ اندیشه و علم، گسترش همکاری نشریات با مراکز علمی معتبر، افزایش سهم اطلاع رسانی مبتنی بر دانش در رسانه ها، تعمیق و گسترش آموزش های تخصصی در جهت استقرار جامعۀ دانش بنیان و ارتقاء جایگاه زبان فارسی در بین زبان های علمی بین المللی عنوان کرد.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد با بیان اینکه در این نمایشگاه، نشریاتی باموضوع دین، ادبیات و علوم انسانی، علوم اجتماعی، هنر، علوم پایه، فنی و مهندسی، پزشکی و پیرا پزشکی، و نشریاتی در زمینۀ دانش های میان رشته ای و فن آوری های نوظهور حضور خواهند داشت از حضور برخی از بزرگ ترین دانشگاه ها و پژوهش گاه های کشور خبر داد و گفت: دانشگاه های تهران، شهید بهشتی، آزاد اسلامی (واحدهای تهران مرکز، تهران شمال و تهران جنوب)، امام صادق (ع)، علامه طباطبایی، تربیت مدرس، علوم پزشکی بقیه الله، صنعتی امیرکبیر، پژوهشگاه علوم انسانی، موسسۀ آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، مرکز نشر دانشگاهی، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، فرهنگستان علوم پزشکی و موسسۀ تحقیقات مراتع و جنگل ها در کنار نشریات تخصصی که با صاحب امتیازی انجمن ها و مراکز علمی یا اشخاص حقوقی منتشر می شوند در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

به گفتۀ محمدزاده، در نمایشگاه نشریات تخصصی، تسهیلات ویژه ای برای عموم بازدیدکنندگان، خصوصا دانشجویان، طلاب، اساتید حوزه و دانشگاه، محققان، پژوهشگران و اصحاب رسانه در نظر گرفته شده که از جمله می توان به «توزیع بن اشتراک نشریات تخصصی» توام با 90 درصد تخفیف برای مشترکین نشریات اشاره کرد.

وی در ادامه افزود: در بخش جنبی اولین نمایشگاه نشریات تخصصی سرای روزنامه نگاران، با عنوان «دانش سرا»، روزانه سه نشست در موضوعات علمی و با حضور اساتید حوزه و دانشگاه برگزار می شود که در هر روز، یکی از نشست ها به نقد یک نشریه تخصصی از دو منظر «درون رشته ای» و «رسانه ای» اختصاص دارد و دو نشست دیگر با موضوعات علمی و نظری روز که دغدغۀ جاری و مسالۀ کانونی محافل علمی و دانشگاهی به شمار می رود برگزار خواهد شد.

وی همچنین از انتشار و عرضۀ 8 کتاب در نمایشگاه نشریات تخصصی با عناوین: «کتاب جامع نشریات تخصصی»، «کارنمای نشریات تخصصی»، «ده نما» و کتاب های «جشن نامه دانش» در چهار جلد خبر داد.

محمدزاده در ادامه به معرفی غرفه های مختلف نمایشگاه پرداخت و گفت: در غرفۀ «شهدای علم»، که به پاسداشت شهدای گرانقدر عرصۀ دانش و اندیشه اختصاص دارد، به معرفی و عرضۀ آثار و شناخت نامۀ شهیدان والامقامی همچون استاد شهید مرتضی مطهری، شهید چمران، شهدای هسته ای و بسیاری شهدای دیگر پرداخته خواهد شد.

محمدزاده اضافه کرد: غرفۀ «پایان نامه ها»ی این نمایشگاه، با هدف عرضۀ پایان نامه های برتر در حوزۀ علوم ارتباطات، روزنامه نگاری و بویژه روزنامه نگاری تخصصی برپا می شود.

 وی همچنین از نمایش فیلم مستند «دانش و رسانه» با موضوع روزنامه نگاری تخصصی؛ نیازها، ضرورت ها، آسیب ها، چالش ها و راه کارهای توسعۀ کیفی این مقوله در نمایشگاه خبر داد.

به گفتۀ محمدزاده، در اولین نمایشگاه نشریات تخصصی، نمایشگاه عکسی باعنوان «قاب دانش» برگزار و در آن برترین عکس های خبری و رسانه ای با مضمون پیشرفت ها، افتخارات و دستاوردهای علمی دانشمندان کشور با محوریت تولید علم بومی در حوزۀ فناوری های جدید در معرض دید بازدیدکنندگان گذاشته می شود و در بخشی با عنوان «مدیریت دانش»، جدیدترین بانک های مقالات علمی و پورتال های تخصصی و دانشگاهی کشور به نمایش گذاشته می شود.

وی با اشاره به اینکه در غرفه ای با عنوان «در یک نگاه» به عرضۀ نشریات تخصصی کشور حتی نشریاتی که در نمایشگاه حضور ندارند پرداخته می شود افزود: همه روزه، نشریه ای با عنوان «تخصصی» در نمایشگاه منتشر می شود که در آن رویدادهای گوناگون نمایشگاه به همراه نظرات بازدیدکنندگان منتشر خواهد شد.

معاون مطبوعاتی در ادامه از برگزاری اختتامیه نوزدهمین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها در هشتم اسفندماه سال جاری خبر داد و با اشاره به اینکه امسال 14 هزار و 309 اثر به دبیرخانه جشنواره واصل شده است و این آثار از نظر کمی و کیفی وضعیت مطلوب و رضایت بخشی دارند.

محمدزاده همچنین خاطرنشان کرد: در مورد بورس تحصیلی نفرات برتر جشنواره امسال نیز گشایشی رخ داده است و هر کس در هر دانشگاهی قبول شود، درصدی از بورس تحصیلی وی را متقبل می شویم در صورتیکه در سال های قبل، محدودیت وجود داشت و ما تنها بورس تحصیلی پذیرفته شدگان در دانشکده خبر را تقبل می کردیم.

وی در بیان چشم انداز جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها، با اشاره به اینکه جشنوارۀ سالانه و فصلی باید به هم نزدیک شوند اظهار داشت: در حال حاضر، سطح آثار جشنواره فصلی و سالانه تفاوت کمی دارد چرا که در جشنواره سالیانه باید منتظر ارسال آثار خبرنگاران باشیم و ممکن است خبرنگاران خوبی باشند که آثار خود را ارسال نکنند اما در جشنواره فصلی ما سراغ آثار خوب رفته و آن ها را مورد داوری قرار می دهیم.

در پایان این نشست، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی به سوالاتی که از سوی میهمانان و اصحاب رسانه مطرح شد پاسخ داد.
۶ اسفند ۱۳۹۱ ۰۷:۴۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید