اخبار

محمدزاده در جمع معاونان فرهنگی و کارشناسان ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها: توسعه کیفی و تهذیب رسانه محور برنامه های 18 ماه گذشته معاونت مطبوعاتی

محمدزاده در جمع معاونان فرهنگی و کارشناسان ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها: توسعه کیفی و تهذیب رسانه محور برنامه های 18 ماه گذشته معاونت مطبوعاتی
همایش معاونان فرهنگی و کارشناسان ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها با حضور محمدجعفر محمدزاده معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز در هتل باباطاهر تهران آغاز به کار کرد.

در ابتدای این نشست معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی با اشاره به لزوم بهره گیری کارشناسان و مدیران فرهنگی ادارات کل از تجربیات یکدیگر گفت: این اولین نشستی است که با حضور همه دست اندر کاران حوزه  مطبوعات و تبلیغات ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر کشور برگزار می شود.

محمدزاده در ادامه افزود یکی از فواید برگزاری این گونه همایش ها بهره مندی از تجربیات یکدیگر و به اشتراک گذاشتن آن ها است که از دل آن ایده های نو بیرون می آید. دوم اینکه در این همایش می توانید با دیدارهای مستقیم و رو در رو مسائل و مشکلات را با مسولین ستادی مطرح و راهکارهای مناسب را بدست آورید.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر ارشاد در ادامه با اشاره به حضور 18 ماهه در معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد تصریح کرد: در طی این مدت همه برنامه های ما حول دو محور توسعه کیفی و تهذیب رسانه بوده است.

وی در ادامه افزود:یکی از کارها در راستای محور توسعه کیفی رسانه،رسیدگی به پرونده تقاضای صدور نشریات در هیات نظارت بر مطبوعات بود که گاهی اوقات تا چندین سال در نوبت مجوز مانده بودند. ظرف 18 ماه گذشته در حوزه مطبوعات به بیش از 1800 پرونده از این تعداد رسیدگی شد که این در نوع خود در تمام دوره های گذشته بی سابقه است که از این میان 1048 مجوز هم صادر شده است. که خیلی از آنها در حال حاضر در فضای مطبوعاتی کشور منتشر می شوند. در خصوص کانون های تبلیغاتی هم باید گفت که با متمرکز کردن درخواست ها در مرکز ، تا کنون بیش از 400 مورد مجوز کانون تبلیغاتی صادر شده است.

محمدزاده برگزاری شایسته هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها، نخستین جشن تجلیل از پیش نگاران مطبوعات، جشنواره های فصلی و  الکترونیکی شدن صدور مجوزها را از دیگر فعالیت های معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی در جهت توسعه کیفی و تهذیب رسانه عنوان کرد.

وی سپس به تدوین آئین نامه کار حرفه ای روزنامه نگاری اشاره کرد و افزود: تدوین آئین نامه کار حرفه ای روزنامه نگاری اقدامی در راستای توسعه کیفی مطبوعات است و در جهت تعریف مشاغل روزنامه نگاری تدوین شده است. در واقع این آیین نامه به اصلاح نقصی که در قانون بوده و تعریفی برای مشاغل روزنامه نگاری نداشتیم می پردازد و در حال حاضر با تمام شدن کار آن در کمیسیون لوایح منتظر نوبت ابلاغ است. اقدام دیگر اصلاح قانون مطبوعات یا نظام جامع رسانه ای بوده که در حال انجام است. یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته اصلاح آیین نامه مطبوعات بود که یک بند به آن اضافه شد و آن بحث منبع خبر و شناسنامه دار شدن سایت ها و پایگاه های اطلاع رسانی بود.

محمدزاده با اشاره به برگزاری نمایشگاه مطبوعات خانواده با سه محور سلامت، تغذیه و خانواده ، گفت: امیدوارم برگزاری این نمایشگاه پیش زمینه ای برای برگزاری هرچه بهتر نمایشگاه سالانه باشد. ما در نظر داریم که در کنار نمایشگاه مطبوعات امسال نمایشگاه های تخصصی مطبوعات را هم برگزار کنیم و اتفاق خوبی است اگر استان ها برای برگزاری این نمایشگاه ها اعلام آمادگی نمایند.

راه اندازی سامانه اشتراک نشریات، برگزاری اولین دوره تربیت مدرس روزنامه نگاری در لرستان در 13 و 14 تیرماه، برگزاری چهارمین سمینار مسائل مطبوعات ایران، جایزه سید جمال الدین اسد آبادی و جایزه صلح و عدالت از دیگر مباحثی بود که معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر ارشاد در این همایش مطرح کرد.

محمدزاده در پایان سخنان خود با اشاره به تأکید اسلام بر حفظ حریم خصوصی افراد گفت: اگر کسی معتقد به اسلام، قرآن و پیامبر اسلام است باید به اخلاق روزنامه نگاری هم معتقد باشد. حتی اگر کسی به این مفاهیم اعتقاد ندارد و صرفا مبنای کارش را اصول حرفه ای روزنامه نگاری قرار دهد هم باید به رعایت اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری پایبند باشد.
۴ تیر ۱۳۹۱ ۰۸:۱۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید