اخبار

محمدزاده در اولین جشن پیش نگاران مطبوعات ایران پیشنهاد کرد: نامگذاری باغ زیبا به نام باغ روزنامه نگاران ایران

محمدزاده در اولین جشن پیش نگاران مطبوعات ایران پیشنهاد کرد: نامگذاری باغ زیبا به نام باغ روزنامه نگاران ایران
اولین جشن تجلیل از پیش نگاران مطبوعات ایران هم زمان با چهارمین جشنواره فصلی مطبوعات و خبرگزاریها با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی با تجلیل از جلال رفیع، امیر حسین فردی و حسین قندی سه تن از پیشکسوتان عرصه مطبوعات ایران برگزار شد.

در این مراسم که با حضور جمعی از اساتید ارتباطات و اهالی رسانه در باغ زیبا برگزار شد، محمدجعفر محمدزاده معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر ارشاد، در ابتدای سخنان خود با اشاره به برگزاری چهارمین جشنواره فصلی مطبوعات و خبرگزاری ها گفت: امروز شاهد برگزاری چهارمین جشنواره فصلی مطبوعات و خبرگزاری ها هستیم که یک سال از عمر آن می گذرد و به خوبی در فضای مطبوعات و رسانه های کشور نهادینه شده است. در این جا به همه زحمت کشان و  دست اندرکاران این جشنواره تبریک می گویم و امیدوارم که این جشنواره تا سال های سال مسیرش را با موفقیت طی کند. وی افزود: برگزاری نخستین جشن تجلیل از پیش نگاران مطبوعات از  دو جهت قابل توجه است. اول اینکه آرزویی که در خصوص برگزاری این جشنواره داشتیم برآورده شد و دوم به وعده ای که بابت برگزاری آن به اهالی رسانه داده شد و توقعی که در نزد ایشان بوجود آمد عمل شد. بنده امیدوارم حرکتی که امشب آغاز شده است ادامه یابد و تا سال هال سال قدردان اساتید و بزرگان حوزه مطبوعات و رسانه باشیم.

محمدزاده در خصوص ضرورت برگزاری جشن پیش نگاران تأکید کرد: ضرورت این جشن به حدی است که احساس می شود سالها پیش تر می بایست این حرکت آغاز می شد در جایی که امروزه رسانه های نظام سلطه و نمونه های بدلی را به عنوان برجستگان حوزه های مختلف فرهنگ و هنر معرفی می کنند، کم انصافی است که ما قدردان سرمایه های اصیل و واقعی خود نباشیم.

معاون امور مطبوعاتی وزیر ارشاد، در ادامه در خصوص برگزیدگان اولین جشن پیش نگاران تصریح کرد: به تعبیر استاد سید فرید قاسمی، این سه بزرگوار، «فرق» مطبوعات ایران هستند. «فرق» مطبوعات ایران یعنی فردی، رفیع و قندی که جایگاه والایی در میان جامعه مطبوعاتی ایران دارند. این اساتید خدمات پیدا و پنهان بسیاری در طول سالها فعالیت مطبوعاتی خود داشته اند و خصوصیت مشترکشان، کار مداوم، سازگاری، مدارا و ملایمت است که این خصوصیات معنی واژه «رفق» است که از کنار هم قرار دادن حروف اول نام این سه عزیز به دست می آید که این هم شاید یکی از رموز نهفته در حروف و  واژه هاست.

محمدزاده سپس در خصوص خدمات این سه پیش کسوت عرصه مطبوعات ایران گفت: در بخش پیدای فعالیت مطبوعاتی جلال رفیع، ستون طنز، مقالات، سردبیری روزنامه اطلاعات و اطلاعات سال و بسیاری از خدمات دیگر است که ما  می بینیم، اما در ذکر یک نمونه از خدمات پنهان ایشان می توان، دعوت از چهرة برجسته ای در عرصه مطبوعات ایران به نام مرحوم کیومرث صابری فومنی به روزنامه اطلاعات را عنوان نمود که به نظر بنده مرحوم گل آقا رستاخیز طنز مطبوعات ایران بعد از انقلاب است. علاوه بر اینها قلم خوش، صوت زیبا، طبع موزون و کتاب «از دانشگاه تهران تا شکنجه گاه ساواک» از نمونه های دیگری است که در پیدا و پنهان آقای رفیع می شناسیم.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در ادامه در خصوص امیرحسین فردی گفت: در رابطه با استاد امیرحسین فردی باید به 30 سال خدمت مستمر و مداوم در عرصه مطبوعات، خصوصاً کیهان بچه ها اشاره کرد و با توجه به عمر 56 ساله کیهان بچه ها به جرأت می توان گفت که فردی عزیز خیلی بیشتر از بنیانگذاران کیهان بچه ها در پایداری و مداومت آن نقش داشته است. محمدزاده اضافه کرد فردی از بنیان گذاران هنر و اندیشه اسلامی و حوزه هنری در سالهای پس از انقلاب هستند.

امیرحسین فردی، در حوزه کتاب با وجود امکانات محدودی که در اختیار داشت، جایزه شهید غنی پور را در مسجد جوادالائمه پایه گذاری کرد که امروزه به عنوان یکی از جوایز برتر حوزه کتاب و ادبیات شناخته می شود.

محمدزاده در ادامه به 40 سال فعالیت مستمر حسین قندی در عرصه مطبوعات اشاره کرد و گفت: استاد قندی در طی سالها خدمت در مطبوعات، علاوه بر آموزش و تربیت روزنامه نگاران بی شمار در روزنامه ها و نشریات متعددی نیز فعالیت کرده اند که از آن جمله می توان به کیهان هوایی، ابرار، اخبار، انتخاب، جام جم و قدس اشاره کرد و در همه آنها رد اثر قندی عزیز دیده می شود.

وی به ذکر چند نمونه از تیترهای ماندگار قندی در مطبوعات ایران پرداخت و گفت: در اینجا چند نمونه از تیترهای زیبا و ماندگار حسین قندی را ذکر می کنم. تیتر اول: «علی حاتمی، داستان مرگ را کلید زد»، تیتر دوم به هنگام اصابت موشک های آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایرباس ایران با این عنوان «دریا گریست، خون گریست دریا» و تیتر سوم که در رابطه با اولین مرحله خصوصی سازی بود: «قسطی یا مزایده، نشد مذاکره»

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنانش در پیشنهادی از دکتر حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست کرد تا باغ زیبا به عنوان باغ روزنامه نگاران نامگذاری شود.
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۱:۵۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید