اخبار

سیّد محمد اصغری درباره چهره منتخب نخستین جشن پیش نگاران: آرمان و ایمان جلال از یقین پایدار او خبر می دهد

سیّد محمد اصغری در توصیف شخصیت اخلاقی جلال رفیع گفت: از روز و روزگاری که در دانشکده حقوق دانشگاه تهران با «جلال» آشنا شدم، بیش از چهل سال می­ گذرد و این آشنایی و دوستی بر پایه علائق دینی و علمی و بر استوانه‌هایی از خلوص و صافی و صفای «جلال رفیع» بنیان گرفته بود.

سرپرست اسبق مؤسسه کیهان در ادامه به شعر «نماز» جلال رفیع اشاره کرد و افزود: جلال با خلوص و صداقتی که از قلم زیبایش می‌چکید، دل‌های دردمند را می‌ربود. شعر نماز جلال در ظلمت استبداد، به قول زنده‌یاد دکتر شریعتی؛ جرّقه‌ای در ظلمت‌ و فریادی در سکوت بود. فریادی که جان‌ها و وجدان‌های خفته را بر‌شوراند و دژخیم را با همة سلطه و قدرتی که داشت ‌لرزاند. بدین‌سان، شعر نماز آغاز مبارکی، بر فریادها و تظاهرات آن سال شد ‌و با درهم شکستن فضای یأس و سکوت حاکم، آغازگر حیات و حرکت گردید.

این استاد حقوق دانشگاه تهران تصریح نمود: حقیقت این است که جلال افزون بر قلم پرنفوذ و دانش گسترده اش، از ایمانی زلال و آرمانی مقدّس نیز برخوردار بود،‌ آرمان و ایمانی که از یقین پایدار او خبر می‌داد. جلال هرگز به خود نمی‌اندیشید و همان­ گونه که پس از پیروزی انقلاب نیز شاهد بودیم، زرق و برقِ مقام و منصب، هیچ گاه نتوانست او را وسوسه کند.

اصغری در در پایان تأکید کرد: جلال از همان سنین نوجوانی و جوانی که «ارتجاع مدرن» و سپس «نماز تسلیم انسانی عصیانگر» را نوشت، همگان حتی اطّلاعات ساواک را ماه­ ها و سال­ها حیرت‌زده کرد و به خوبی نشان داد که از قدرت و توانی سرشار، ایمانی شکوهمند و شجاعتی ستودنی برخوردار است و به جرأت می توان گفت که قلم او به قلم زنده‌یاد دکتر شریعتی پهلو می‌زد.

لازم به ذکر است که نخستین جشن پیش­ نگاران مطبوعات ایران به همت معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع­ رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391 ساعت 30/19 در مجموعه فرهنگی باغ زیبا برگزار می ­شود.

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۰:۲۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید