اخبار

مدیرمسئول نشریه اطلاعات هفتگی درباره چهره منتخب نخستین جشن پیش نگاران: جلال در نویسندگی مطبوعاتی صاحب سبک است

فتح الله جوادی؛  مدیرمسئول نشریه اطلاعات هفتگی درباره چهره منتخب نخستین جشن پیش نگاران ضمن ارزشمند خواندن این اقدام گفت: آشنایی من با آقای جلال رفیع، به سال های اول انقلاب بر می گردد. وقتی که در سال 59 شبکه دوم از نمایندگان رسانه‌ها دعوت کرد تا مناظره‌ای با وزیر خارجه وقت داشته باشند. من از طرف روزنامه صبح آزادگان به این مناظره رفتم و جلال هم از طرف اطلاعات آمده بود. از قضای روزگار، در فروردین سال 1361 با دعوت آقای دکتر شیرانی که قائم‌مقام ‌آقای دعایی در اطلاعات بودند، کارمان از رادیو و صبح آزدگان به مؤسسه اطلاعات و سردبیری اطلاعات هفتگی کشید. از آن پس بیشتر زمینه دیدارها و آشنایی‌ها با آقای رفیع فراهم شد و هرچه که می‌گذشت من بیشتر با یک استعداد عجیب در روزنامه‌نگاری آشنا می‌شدم.

مدیرمسئول نشریه اطلاعات هفتگی بااشاره به توانایی های قلمی جلال رفیع افزود: جلال دارای اطلاعات وسیع، قلم خوب و نغز، با مایه‌هایی از طنز شیرین بود که در یک عرصه و حوزه هنرمندی نداشت و جامع‌الاطراف بود.

جوادی در ادامه عنوان کرد: در طی این سه دهه آشنایی من با ایشان بی‌اغراق می‌توانم ادّعا کنم که جلال رفیع در عرصه مطبوعات کشور دارای قابلیّت‌ها، ظرفیت­ها و توانایی‌هایی است که بی‌شک او را در زمره شاخص‌‌ترین و بارزترین نمونه‌های روزنامه‌نگاری ایران قرار می‌دهد که کمتر نویسنده‌ای چنین قابلیت­هایی را در چند وجه و بعد یک­جا دارد و از جمله حسرت­هایی که خود بنده و شاید بسیاری چون من دارند این است که چرا «جلال» دیگر کمتر می‌نویسد.

وی تصریح کرد: بسیاری از فعالان عرصه مطبوعات کشور و حتی چهره‌هایی که محصول انقلاب اسلامی بودند، راه افراط را پیمودند و برخی راه تفریط در پیش گرفتند و لذا هر یک با وجود استعدادها و هنرمندی‌ها و توانایی‌هایی که داشتند حال یا با انقلاب نیستند و یا با اصول انقلاب فاصله گرفتند و یا خواستند که از آن جلو بزنند و یا از آن جا ماندند. اما جلال رفیع، هنوز هم هست و هنوز، هم «جلال» دارد و هم «رفیع» مانده است.

جوادی در پایان به کم شدن فعالیت جلال رفیع اشاره نمود و تأکید کرد: گرچه به خاطر برخی دل‌آزردگی‌ها و افسردگی‌ها و خستگی‌ها کم‌ می‌نویسد و یا متأسفانه ترجیح می‌دهد که کمتر بنویسد، اما بر سر همان میثاق و عهد مانده و از مسیر اعتدال خارج نشده و هم­چنان یکی از استوانه‌های فرهنگ و مطبوعات و روزنامه‌نگاری کشور است.

شایان ذکر است که نخستین جشن پیش­ نگاران مطبوعات ایران به همت معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع­ رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391 ساعت 30/19 در مجموعه فرهنگی باغ زیبا برگزار می­ شود.

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۰:۱۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید