اخبار

نعیم بدیعی: «دو تیتری ها» از ابداعات قندی است

به گزارش ستاد خبری نخستین جشن پیش­ نگاران مطبوعات ایران، دکتر نعیم بدیعی، استاد دانشگاه درباره نحوه آشنایی خود با حسین قندی، پدر تیترهای ماندگار می­ گوید:

کمی بعد از بازگشایی دانشگاه‌ها در سال 1362، هنگامی که دانشجویان دانشکده را برای بازدید از روزنامه کیهان همراهی می‌کردم، با آقای حسین قندی در تحریریه کیهان هوایی آشنا شدم. برای دانشجویان از نحوه فعالیت کیهان هوایی که آن زمان نشریه‏ای برای ایرانیان خارج از کشور بود، سخن گفت و در پایان در صحبت کوتاهی که با هم داشتیم، تمایل خود را برای همکاری در تدریس دروس تخصصی روزنامه‏نگاری ابراز کرد. چند روز بعد، موضوع را در شورای گروه علوم ارتباطات دانشکده علوم‌اجتماعی دانشگاه علامه‌طباطبایی مطرح کردم که مورد استقبال همکاران قرار گرفت.

وی افزود: آقای قندی، فرد مناسبی برای تدریس دروس تخصصی روزنامه‏نگاری بود. وی از اولین نیمسال بعد، همکاری خود را با دانشکده آغاز کرد و این نخستین قدم همکاری او برای تدریس در آموزش عالی روزنامه‌نگاری بود. قندی در ابتدا تدریس درس «ویراستاری و مدیریت اخبار» را برعهده داشت و سال‌های بعد تدریس دروس «اصول روزنامه‏نگاری»، «روزنامه‏نگاری تخصصی» و «روزنامه‏نگاری عملی» را نیز برعهده گرفت.

این استاد دانشگاه در خصوص تربیت روزنامه­نگار حرفه­ای از دیدگاه قندی، چنین اظهار می ­نماید:

حسین قندی اعتقاد داشت ما باید بتوانیم روزنامه‏نگاری حرفه‏ای و نه روزنامه‏نگاری سیاسی و حزبی را به دانشجویان بیاموزیم؛ او نیز بر این باور بود که ما باید بتوانیم روزنامه‏نگار حرفه‏ای تربیت کنیم که به اصول اولیه این حرفه که بی‌طرفی و صداقت در انتشار اخبار و گزارش‌هاست، باور داشته باشد. او همیشه می‏گفت اگر کسی یک روزنامه‏نگار حرفه‏ای باشد آن­گاه می‌تواند با هر روزنامه یا نشریه و با هر گرایش سیاسی و حزبی همکاری کند.

ایشان در پایان می­افزاید: در دهه 60 و در روزنامه ابرار بود که قندی «دو تیتر‏ی‏ها» را که معمولاً از خبرهای چند موضوعی یا تلفیقی نوشته می‌شوند، در مطبوعات کشور مرسوم کرد. لید‏نویسی و تیتر‏زنی از مهارت‌های برجسته قندی است. او بعدها به موازات همکاری با دانشکده، با روزنامه‌های دیگری چون جامعه، صبح آزادگان، جام‌جم و... همکاری داشت.

نخستین جشن پیش­ نگاران مطبوعات ایران به همت معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391 ساعت 30/19 در مجموعه فرهنگی باغ زیبا برگزار می ­شود.  


۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۰:۱۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید