اخبار

بیانیه هیات داوران نهایی بیستمین جشنواره مطبوعات،‌ خبرگزاری‌ها و پایگاه‌‌های اطلاع ‌رسانی

بیانیه هیات داوران نهایی بیستمین جشنواره مطبوعات،‌ خبرگزاری‌ها و پایگاه‌‌های اطلاع ‌رسانی
بیانیه هیات داوران نهایی بیستمین جشنواره مطبوعات،‌ توسط دکتر شکرخواه به نیابت از هیئت داوران،‌در آیین اختتامیه این جشنواره در تالار وحدت قرائت شد.
به گزارش ستاد اطلاع رسانی بیسمین جشنواره مطبوعات،‌خبرگزاری ها و پایگاه های اطلاع رسانی، متن این بیانیه به شرح زیر است:

 

به نام خداوند لوح وقلم    حقیقت‌نگار وجود و عدم

خدایی که داننده رازهاست    نخستین سرآغاز آغازهاست

پرونده بیستمین جشنواره مطبوعات،‌ خبرگزاری‌ها و پایگاه‌‌های اطلاع ‌رسانی تا ساعاتی دیگر بسته می‌شود و آنچه گشوده می‌ماند؛ راه پر پیچ و خم روزنامه‌نگاری است؛ راه طی شده پیشینیان و ناپیموده آیندگان.

همکاران گرامی؛ میهمانان ارجمند!

اصل سوم از اصول بین‌المللی اخلاق‌حرفه‌ای در روزنامه‌نگاری که به مسؤولیت اجتماعی مربوط می‌شود؛ فرازی دارد که می‌گوید: "مسؤولیت اجتماعی روزنامه‌نگار؛ وی را ملزم می‌سازد که تحت هر شرایطی همسو با وجدان اخلاقی خود عمل کند."

هیات نهایی داوران جشنواره بیستم اعلام می‌دارد 80 داوری که قضاوت درباره آثار را برعهده داشته‌اند؛ کوشیده‌اند در همه مسیر داوری - تا امروز که روز قدردانی از روزنامه‌نگاران است- به این مسئولیت پایبند باشند.

از همین رو؛ هیات نهایی داوران صمیمانه اعلام می‌کند به همکاری حرفه‌ای داورانی که بیش از ده هزار اثر را بررسی و قضاوت کردند مباهات می‌کند و سهم دبیر جشنواره؛ سید فرید قاسمی را در این روند که  تبلور یک خرد جمعی است، محفوظ می‌داند.

حضار گرامی!

روزنامه‌نگاری حرفه‌ای؛ پژواک  گفتگوی پیوسته یک ملت با خود است در جستجوی حقیقت. و آنچه مهم است پیوستگی این گفتن‌ها و مفاهمه‌هاست که به گواه تاریخ؛  پیوسته در فاصله امید و مخاطره در نوسان بوده است.

بیست بارجمع شده‌ایم تا حرف‌های خودمان را مرور کنیم، اما معمولا آنچه در نهایت به رقابت می‌نشیند معرف همه آثار نیست و چون چنین است تاکید می‌کنیم بر توصیه‌ای مکرر برای ایجاد دبیرخانه‌ای دائمی تا همه آثار دیده شوند. وضع ما وضع موجود است؛ وضع مطلوب نیست؛ بنابر این  پیشنهاد می‌کنیم این دبیرخانه در نخستین گام شیوه درست ارسال،‌ نامزدی، داوری و برگزیدن آثار را با جامعه روزنامه‌نگاران در میان بگذارد و نظر آن‌ها را درباره فرایند کار جویا شود. چه بپذیریم و یا نپذیریم، فعلا مشت ما و شما، نمونه خروارها نیست؛ برگزیده‌ها؛ بهترین‌ها نیستند و بهترین‌ها هنوزدر اندیشه اعتلاء هستند. خلاصه کنیم؛ روزنامه‌نگاری قاب نیست. آلبوم است.

قاب بیستم را به دیوارحافظه می‌آویزیم با چند عبارت در حاشیه‌اش:

-          تلاش کردیم درست؛ بی‌طرفانه و منطبق بر اصول حرفه‌ای قضاوت کنیم؛

-          کوشیدیم آنچه می‌ماند دست‌کم نقطه‌هایی برای حرکت در نقشه آینده روزنامه‌نگاری این میهن باشد؛

-          سعی کردیم به دور از حب و بغض‌ها، در مدار منطق و اعتدال حرکت کنیم؛

-          بر این باور بودیم که جشنواره بیستم، می‌تواند آغاز شکل‌گیری آینده‌ای امیدبخش برای رسانه‌ها باشد؛

-          و بالاخره؛ سپاس ما به خاطر همه اعتمادها و پوزش ما به‌خاطر همه خطاها.

احمد توکلی، لیلا رستگار، محمدرضا زائری، یونس شکرخواه، سیف‌اله صمدیان، سید جلال فیاضی، رضا مقدسی، حسن نمکدوست تهرانی، کسری نوری.


۱۸ اسفند ۱۳۹۲ ۰۸:۳۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید