اخبار

کسری نوری: روزنامه نگاران، حرکت در مدار منطق و اعتدال را در پیش گیرند

کسری نوری: روزنامه نگاران، حرکت در مدار منطق و اعتدال را در پیش گیرند
عضو هیئت داوران نهایی جشنواره مطبوعات: مهمترین پیام جشنواره بیستم مطبوعات این است که روزنامه نگاران، به دور از حب و بغض های سیاسی، حرکت در مدار منطق و اعتدال را در پیش گیرند.

به گزارش ستاد اطلاع رسانی بیستمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های اطلاع رسانی، کسری نوری، روزنامه نگار پیشکسوت و عضو داوران نهایی جشنواره بیستم، با اشاره به اینکه جشنواره مطبوعات، می تواند نیروی محرک و برانگیزاننده ای برای ارتقای سطح کیفی آثار اهالی رسانه باشد گفت: نتایج داوری در جشنواره، ارزش گذاری مطلق نیست این قضاوت داوران این دوره از جشنواره است و کسی از داوران هم هرگز ادعا ندارند که نظر و سلیقه اش مطلق است ولی همه ما سعی می کنیم اثری را برگزینیم که از استانداردهای بالاتری برخوردار است.

این روزنامه نگار باسابقه کشور، بازتاب عمومی جشنواره مطبوعات در رسانه ها و قرارگرفتن افکارعمومی در جریان رویدادهای جشنواره را یکی از وجوه مثبت و موثر جشنواره عنوان کرد و افزود: با اینکه پیش ازبرگزاری جشنواره، فضاسازی رسانه ای قابل توجهی، به نسبت ادوار گذشته انجام نشده بود و بسیاری در جریان برگزاری جشنواره قرار نداشتند اما این استقبال گسترده در زمان اندک، قابل توجه و تامل بوده و نشان می دهد که تحرک و انگیزه جدی بین مخاطبان و اهالی رسانه ایجاد شده است.

وی غلبه وجوه حرفه ای بر وجوه سیاسی در ترکیب داوران بیستمین جشنواره مطبوعات را بسیار مطلوب ارزیابی و تصریح کرد: همه داوران نهایی از سوابق طولانی در حرفه روزنامه نگاری برخوردارند و از این جهت می توان امیدوار بود که در گزینش آثار برتر، تنها معیارهای حرفه ای مورد نظر قرار خواهند گرفت.

کسری نوری، خاطرنشان کرد: برای داروران جشنواره، اینکه اثر از یک چارچوب و شاکله حرفه ای برخوردار باشد از اهمیت ویژه ای برخوردار است اما هرگز نباید به کار داوری از منظر مطلق انگارانه نگاه کرد، زیرا این آثار از منظر داوران حاضر در جشنواره بیستم مورد ارزیابی قرار می گیرند و داورانی دیگر ممکن است ارزیابی و انتخابی به جز این داشته باشند اما مهم این است که فرایند داوری در مجموع قابل دفاع بوده و رضایت نسبی را به همراه داشته باشد.

کسری نوری، برگزاری جشنواره مطبوعات را یکی از راه های کیفی سازی رسانه ها عنوان کرد و افزود: برگزاری جشنواره به روش کنونی باعث خواهد شد روزنامه نگاران، انگیزه و رغبت بیشتری برای شرکت در در دوره های آتی جشنواره داشته باشند و به وجوه حرفه ای و کیفیت آثار تولیدیشان، توجه بیشتری نشان دهند.

عضو داوران نهایی جشنواره بیستم در ادامه افزود: مهمترین پیام جشنواره بیستم این است که روزنامه نگاران، به دور از حب و بغض های سیاسی، حرکت در مدار منطق و اعتدال را در پیش گیرند.

نوری در بیان تفاوت بررسی آثار در رسانه های سراسری و محلی و منطقه ای، با تاکید بر اینکه رعایت استانداردها و معیارهای حرفه ای، جنبه عمومی داشته و در همه جا آثار باید در قالب ها و چاچوب های تعریف شده ای تولید شود اظهار داشت: طبعا در ارزیابی آثار سراسری، نگا سختگیرانه تری وجود دارد و شاید آثار با اغماض کمتری قضاوت شوند اما در نشریات محلی، باتوجه به بضاعت های استانی و به منظور ایجاد رغبت و انگیزه بیشتر در استان ها، شاید کار داوری با انعطاف بیشتری صورت گیرد.

۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ۱۴:۴۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید